Domů / Náš blog / Slovníček pojmů / SCRAPBOOKING - technika vrstvení, jejíž základem je papír
Výrobci
Facebook Facepile
Naše prodejna

Pastelka - psací a výtvarné potřeby
Ječná 524/41, 120 00 Praha 2
Prodejní doba:
Po-Pá: 8 - 19
      
 
 
 
Těšíme se na Vás.

SCRAPBOOKING - technika vrstvení, jejíž základem je papír


Slovo scrapbook je složeno ze dvou anglických slov Scrap - výstřižek, útržek, kousek a slova Book - kniha. 
Počátky této techniky vedou do 15.století staré Anglie. V roce 1980 se o další rozvoj této techniky přičinila Marielen Christensen. Zveřejnila své rodinné paměti v padesáti svazcích v kroužkové vazbě a tím se rozpoutal veliký zájem o Scrapbooking v USA. Marielen se svým manželem této skutečnosti využili a založili první obchod USA s materiálem pro Scrapbooking. Od té doby v USA zájem o Scrapbooking stále roste.

Starší formou scrapbookingu je využití tvořivého materiálu, jehož základem jsou papíry. Na zdobení projektů se používají různé obrázky, výseky, kytičky, kovové předměty, propisoty, písmenka, ale i různé kreativní techniky, například decoupage, razítkování a další. K tomuto druhu scrapbookingu jsou využívány různé nástroje a stroje, například děrovací kleště, raznice různých vzorů a vyřezávací strojky.

Výhodou této metody je výsledný hmatatelný výrobek a díky široké nabídce materiálu také širší možnosti. Nevýhodou pak zpravidla cena pořizovaného materiálu, který je z důvodu dovozu ze zahraničí dražší.

Scrapbooková stránka je zpracovaná stránka do fotoalba. Jejím základem je jedna nebo více fotografií, které jsou doplněné o různé papíry, ozdoby, nadpis, případně krátké texty. Hotové album se nazývá scrapbook.

Cardmaking je metoda vytváření přáníček, pozvánek, oznámení, jmenovek a dalších drobných tiskovin. Způsob zpracování je totožný s tvorbou scrapbookové stránky, pouze je využíván menší formát papíru a nebývá používána fotografie.

Scrap-art je technika zahrnující vytváření všech ostatních projektů, například cestovních deníků, diářů, zápisníků, obalů na knihy, vytváření nebo zdobení krabiček a jiných předmětů.