Domů / Náš blog / Tipy a nápady - návody, jak na to... / GELATOS - roztírací barvy
Výrobci
Facebook Facepile
Naše prodejna

Pastelka - psací a výtvarné potřeby
Ječná 524/41, 120 00 Praha 2
Prodejní doba:
Po-Pá: 8 - 19
      
 
 
 
Těšíme se na Vás.

GELATOS - roztírací barvy

GELATOS - roztírací barvy   

    

GELATOS jsou jemné krémové tyčinkové barvy, při prvním doteku malinko připomínající voskovky, ale to je opravdu omyl. Jsou v různých barevných sadách a mají poměrně veliké spektrum použití. Dají se použít na „stříkaní plochy“, na „klasické malování - barvení“, na „malování či roztíraní přes šablonu“ či „malování na plátno“. Sada 12 barev Vám dá maximální kombinaci barev. Pak můžete postupně dokupovat sady po 4 voskách laděných vždy do jedné barvy. 

Jednoduchá stříkaná plocha

Budeme potřebovat: Gelatos, misku, vodu, něco (třeba štětec) na rozmíchání  gelatos ve vodě, spray s mechanickým rozprašovačem, akvarelový nebo bílý papír (120g), fén či žehličku Budeme-li vytvořit stříkanou plochu, ukrojíme si kousek Gelatos a třeba štětcem důkladně rozetřeme v malé nádobce. Podle toho, jakou chceme intenzitu barvy, přidáme množství  vody a přelijeme do malého mechanického spraye, který máme již připravený. Gelatos musí být důkladně rozetřený, aby případné kousky nezanesly spray. Barvu můžeme stříkat na hotový barvený akvarelový papír nebo na normální bílý papír gramáže 120g, jestli máme v úmyslu jej použít třeba na výrobu ozdob a nebudeme ho dále namáčet. Papír vysušíme fénem. Můžeme jej také přežehlit, pokud se trošku prohne. Z takto barevného papíru můžeme dělat různé ozdoby, přání, tvary atd.

Základní barvení  

Máme dva možné způsoby nanášení barev na papír. Jeden způsob je na sucho. Barvy nanášíme přímo z tyčinky na různé podklady. Druhý způsob je nanášení na mokro. Pokud víme, že budeme barvy dále roztírat vodou, pracujeme s akvarelovým papírem a štětcem a jeho gramáž vybíráme podle způsobu využití. Pokud budeme tvořit na sucho a roztírat prsty, můžeme použít papír alespoň 120g. Pokud chceme použít i razítka pro hezčí efekt, vždy používáme inkoust odolný vodě. Barvu nemusíme neustále obnovovat, z jedné plochy můžeme razítkovat několikrát. K barvení můžeme použít i vlnitý papír. Můžeme s ním pracovat na sucho,nebo natřít barvu z tyčinky a pak rozetřít vlhkým štětcem. Pokud jsme do plochy použili razítka malých tvarů, můžeme je na akvarelovém papíru vybarvovat přímo z  tyčinky. Vlhkým štětcem nabíráme barvu z tyčinky a vybarvujeme tvary.

Přenášení nebo utírání přes šablony 

Přenášení barvy přes šablony, můžeme dělat několika způsoby. Buď si naneseme barvu z tyčinky přímo na kousek umělé hmoty, stačí kousek fólie. Když Gelatos naneseme opravdu mírně stříkneme vodou. Pak jen houbičkou přenášíme barvu přes šablonu do obrázku nebo na čistý papír, prostě kam potřebujete. Takto mohu nanést na docela velkou plochu, hlavně houbička by neměla být mokrá, ale pouze vlhká. Když vezmete na houbičku víc vody, můžete jí po sejmutí šablony odsát papírovou kuchyňskou utěrkou. Barvu můžete přes šablonu roztírat i na sucho prstem.  

Gelatos na plátně

Pokud budeme pracovat s plátnem, nemusíme ho nijak upravovat, protože plátna jsou již našepsovaná. Naneseme Gelatos z tyčinky přímo na plochu. Pak nejlépe vlhkým prstem barvy na plátně rozetřeme. Začínáme světlými barvami a postupně do nich vtíráme barvy tmavší. Po ruce vždy máme vlhčené ubrousky, abychom si měli do čeho utírat barevné prsty. Pokud máme plochu hotvou podle svých představ, necháme ji zaschnout. Porces můžeme urychlit fénováním. Další úprava plochy je samozřejmě možná. Dá se použít třeba stínovací fix Chameleon na dokreslení obrázků či různá razítka na textil atd. Fantazii se meze nekladou.

A kdyby jste náhodou nevěděli, kde tuto fantazii rozvíjející záležitost pořídit, tak věřte, že u nás v Pastelce jí určitě najdete v různých barvách:

https://www.pastelka.eu/barvy/akvarelove-barvy/

 

A ještě trošku nápadů ze záznamu:

http://www.youtube.com/watch?v=6ewb0Q8EXQs

http://www.youtube.com/watch?v=e3E71-f7iGI