Domů / Náš blog / Tipy a nápady - návody, jak na to... / DECOUPAGE - ubrousková technika
Výrobci
Facebook Facepile
Naše prodejna

Pastelka - psací a výtvarné potřeby
Ječná 524/41, 120 00 Praha 2
Prodejní doba:
Po-Pá: 8 - 19
      
 
 
 
Těšíme se na Vás.

DECOUPAGE - ubrousková technika

Hodiny zdobené ubrouskovou technikou

Technika decoupage  je způsob dekorování předmětů z různých materiálů pomocí nalepování výstřižků z ubrousků (odtud české označení „ubrousková technika“). Zdobit můžeme předměty ze dřeva, keramiky, skla, vosku, textilu, papíru, kovu, plastu a dalších.

Co potřebujeme?

Samozřejmě hlavně dekorovaný předmět. Před prací je dobré předmět zbavit všech nečistot a odmastit. Pokud to materiál umožňuje, můžete podklad nejdřív natřít akrylovou barvou, zamaskujete tak viditelné opotřebení, pokud se rozhodnete zrenovovat starý předmět, nebo oživit nudný či smutný podklad.

Další nezbytností je speciální lepidlo na decoupage. Je to průhledné lepidlo, které zároveň slouží i jako ochranný lak. Na textil a vosk existuje speciální druh tohoto lepidla, na ostatní materiály můžete použít univerzální variantu. Pokud lepidlo na decoupage zrovna nemůžete sehnat, dobře poslouží i tekuté lepidlo Herkules.

K nanášení lepidla budete potřebovat štětec. Lépe se vám bude ubrousek vyhlazovat plochým štětcem, ale obecně na tvaru štětce příliš nezáleží. Ale rozhodně použijte štětec s jemným vlasem. Tvrdými štětinami ubrousek při vyhlazování akorát potrháte. Tloušťku štětce volte podle velikosti natírané plochy a velikosti vystřiženého motivu – čím větší plocha a motiv, tím tlustší štětec.

K vystřižení motivu si opatřete ostré nůžky. Pokud budete vystřihovat složité motivy, použijte malé nůžky na manikúru.

A hlavně budete potřebovat plno ubrousků s různými zajímavými motivy. Mnoho výtvarných obchodů, a naše kamenná prodejna v Ječné ulici na Praze 2 není výjimkou, nabízí ubrousky jednotlivě po kusech, nemusíte tudíž kvůli jednomu motivu kupovat celé balení. Kromě ubrousků můžete využít také rýžový papír. Je pevnější, lépe se při vystřihování drží v ruce a při lepení se netrhá. Není ale tak snadno dostupný jako ubrousky.

Jaký je postup?

Dekorovaný předmět očistíme a pokud chceme, natřeme ho akrylovou barvou. Zatímco schne, vystřihněte si z ubrousků vybrané motivy. Můžete je úmyslně vystřihnout nahrubo, aby u obrázku zůstalo i původní pozadí ubrousku, nebo vystřihnout precizně obrysy, výsledek pak vypadá jako namalovaný obrázek.

Ubrousek se většinou skládá ze tří vrstev. Odstraňte dvě spodní bílé vrstvy a opatrně si vyseparujte jen vrchní potištěnou vrstvu.

Místo, kam chcete motiv nalepit, potřete tenkou vrstvou lepidla. Opatrně na něj přiložte vystřižený ubrousek a směrem od středu do stran ho vyhlaďte štětcem namočeným v lepidle. Odstraníte tak případné vzduchové bubliny pod ubrouskem a ubrousek dobře přilne k podkladu. S přejížděním štětcem po papíře to příliš nepřehánějte, aby se vám ubrousek nepotrhal.

Závěrem je dobré motiv přetřít ještě jednou vrstvou lepidla, která slouží jako ochranný lak.

Práci necháme důkladně uschnout.

 

Tipy a vychytávky

  • Podklad natírejte vždy světlou akrylovou barvou, ubrousek je průsvitný, na tmavém podkladu nebude motiv vidět.
  • Pokud zdobíte květináč, na závěr ho celý důkladně přelakujte bezbarvým lakem, jinak se voda při zalévání květiny natáhne do terakoty a veškeré zdobení se vám oloupe.
  • Textil je po nazdobení ubrousky a důkladném uschnutí potřeba zažehlit přes kus látky nebo pečicí papír. Zdobenou látku pak perte v ruce.
  • Pro dekorování svíček potřebujeme speciální nehořlavé lepidlo.
  • Lepidlo nanášejte vždy na podklad a ne na ubrousek, ten by se vám v ruce potrhal.
  • Podklad můžete oživit tzv. krakelováním – nejdříve předmět natřete tmavší barvou, pak naneste krakelovací lak, poté použijte v další vrstvě světlejší barvu, vytvoří se praskliny, ve kterých prosvítá spodní tmavá barva, dosáhnete tak starého zašlého efektu s prasklinami.
  • Dekorovaný předmět můžete po zaschnutí dále dozdobit dřevěnými a filcovými ozdobami, stužkami, kamínky, mušličkami atd.