Domů / Náš blog / Tipy a nápady - návody, jak na to... / Malování na textil
Výrobci
Facebook Facepile
Naše prodejna

Pastelka - psací a výtvarné potřeby
Ječná 524/41, 120 00 Praha 2
Prodejní doba:
Po-Pá: 8 - 19
      
 
 
 
Těšíme se na Vás.

Malování na textil

Nikdo není rád, když potká někoho ve stejném oblečení, jaké má on sám. Jak tomu předejít? Ozdobte si svá trička, sukně, tašky, kalhoty a mikiny barvami a vytvořte si tak jedinečný originál. A jaké máte možnosti?

 

Tekuté barvy na textil

  • Klasické barvy v lahvičce

Klasické tekuté barvy na textil jsou husté barvy, které se nanášejí štětcem nebo se tupují houbičkou. Vyrábí se v mnoha barevných odstínech a různě velkých lahvičkách, jsou prodejné samostatně nebo v sadách. Jsou ředitelné vodou a dají se vzájemně míchat.

Často prosakují skrz látku, proto je potřeba malovanou vrstvu podložit igelitem. Většinu barev na textil je po zaschnutí potřeba zafixovat teplem. Stačí jen několik minut přejíždět žehličkou přes nakreslený motiv překrytý pečicím papírem nebo kusem látky. Některé barvy není potřeba zažehlovat (vždy se podívejte na pokyny od výrobce), ale nikdy tím nic nezkazíte. Po zafixování je textil možné prát i v pračce.

  • Kontury

Kontury jsou velmi husté barvy, které s nanášejí přímo z tuby nebo lahvičky pomocí tenké hubičky. Slouží k obtažení motivu tenkou čarou nebo k samostatné liniové kresbě. Opět je většinou potřeba hotovou práci zažehlit, pak je možné textil prát.

  • Barvy ve spreji

I na textil se dá sprejovat. Textilní spreje jsou velmi tekuté barvy v lahvičkách s mechanickým rozstřikovačem. Klasické barvy nejsou krycí a lze s nimi zdobit jen světlý textil. Existují ale textilní spreje na tmavý textil, které obsahují perleť, která z průhledné barvy udělá barvu krycí. S mechanickým rozstřikovačem je potřeba pracovat v co nejvíce svislé poloze lahvičky, jinak se barva nerozstřikuje, ale odkapává a dělá na podkladu kaňky. Pokud látku před prací namočíte a vyždímáte, spreje se na podkladu rozpíjejí a vytvářejí akvarelové efekty. Výslednou práci je potřeba opět zafixovat teplem. Po každém použití nezapomeňte ventilky od sprejů důkladně otřít, jinak v nich barva zaschne a ventilek už nejde stisknout.

 

Fixy a popisovače

  • Klasické fixy

Pokud si netroufnete na „mokrou“ techniku a raději chcete mít práci pod kontrolou, zvolte si ke zdobení fixy. Pracuje se s nimi úplně stejně jako s běžnými fixy na papír, jen je lépe dělat tahy trochu pomaleji, aby stíhala barva z fixy odtékat a nemuseli jste vše několikrát obtahovat. Fixy se vyrábějí s různě silnými hroty, některé mají i štětečkový hrot, kterým se bez přítlaku snadno kreslí tenké linie, s přítlakem skvěle vybarvíte velké plochy. Většina fix nevyžaduje finální zažehlení, ale raději si přečtěte doporučení od výrobce.

 

  • Foukací fixy na textil

Foukací fixy jsou skvělou zábavou hlavně pro děti. Jsou to vlastně takové jednoduché spreje. Foukací fix se skládá z vlastní fixy a pouzdra, které se na ni nasadí a fouká se do ní. Barvy nejsou krycí (tudíž jen na světlý textil) a je potřeba je nakonex zafixovat přežehlením.

 

  • Voskovky na textil

Jsou to speciální voskovky, které po zažehlení drží na textilu. Mají syté barvy, ale je potřeba na ně více tlačit. Proto je dobré látkový podklad vypnout, třeba kolem kusu tvrdého kartonu nebo tvrdých desek, aby se při kreslení neshrnoval.

 

  • Gelová pera na textil

K dokreslení drobných detailů se výborně hodí gelová textilní pera. Jsou to v podstatě propisky na textil. Opět se fixují zažehlením. Pokud použijete pero na kreslení obrysů, které pak budete vybarvovat, je potřeba linie nejdřív zažehlit, jinak se budou rozpíjet.  

 

Razítka

Jednoduše a velmi efektně ozdobíte textil pomocí razítek. Vybírat můžete z neuvěřitelného množství motivů. Jen je potřeba k tiskání použít polštářek se speciálním inkoustem na textil, ten se pak po zažehlení nevypere. Je k dostání samostatně, nebo je součástí sad rzítek na textil. Úplně jednoduchý způsob zdobení, který nemůžete zkazit, je nastříkat na podklad několik barev pomocí sprejů a na ně pak po uschnutí natisknout razítka. Vypadá to krásně a zvládnou to i poměrně malé děti.  

 

Batika

Batika je způsob barvení látky, kdy se části látky ochrání tak, aby zůstaly neobarvené. Většinou se používají práškové barvy (k dostání většinou v drogérii), které se rozpustí ve vodě a s barvenou látkou povaří. Látka se pak důkladně vymáchá a zafixuje v octové nebo slané vodě.

Existuje několik druhů technik batikování:

Vázaná batika

  • Látka se sroluje nebo zmačká a převáže se přírodním provázkem. Barva se do ohybů a pod provázek nedostane a na těchto místech zůstane původní podklad. Pomocí vázané batiky vzniknou většinou pruhy nebo kola.

Šitá batika

  • Můžete zvolit jakýkoliv ne příliš složitý motiv, který si překreslíte na látku krejčovskou křídou. Pevnou nití pak obrysy přestehujte pravidelnými velkými stehy, které ale utáhnete, takže látka se kolem nitě nařasí. Do záhybů se opět barva nedostane a vynikne tak obrys obrázku.

 

Sypaná batika

  • Je to nejvíce „dobrodružný“ způsob batikování, protože dopředu vůbec netušíte, jaký bude výsledek. Látku je dobré nejdříve namočit a vyždímat. Čím víc mokrou látku necháte, tím více se budou barvy do sebe zapíjet. Látku si rozprostřete na rovný povrch. Přímo z pytlíku sypejte na podklad zrnka různých barev. Poté látku složte do malého balíčku a vložte ji do mikrotenového sáčku, který zavažte nebo zagumičkujte. Pokud chcete mít podklad hodně zapitý do sebe, můžete do igelitového sáčku udělat několik dírek jehlou. Balíček pak hoďte do hrnce s vařící vodou a vařte tak dlouho, jak je napsáno v návodu k daným barvám. Látku pak vyndejte z pytlíku, rozbalte ji a důkladně vymáchejte v čisté vodě. Pak nechte ustálit v octové nebo slané vodě.

       

 

       Voskovaná batika

  • K práci budete potřebovat rozehřátý vosk. Pomocí štětce nebo litím ze lžičky si na látku nakreslíte voskem motivy. Nechte zatuhnout. Při použití klasických batikovacích barev se látka s barvou nějakou dobu vaří, což by se vám vosk opět roztavil a motivy by zmizely. Dají se použít buď barvy zastudena, nebo klasické batikovací barvy chvilku povařte s octem nebo solí a nechte vychladnout na teplotu, kterou už vosk snese. Látku pak vložte do barvy a nechte ji tam po dobu uvedenou v návodu. Pak látku ještě propláchněte v čisté vodě a vložte na chvíli do octové nebo slané vody k zafixování. Po uschnutí odstraňte vosk z látky pomocí žehličky – pod látku i na ni vložte staré savé noviny, přejíždějte po novinách žehličkou tak dlouho, dokud se všechen vosk nevsákne do novin.

 

       Batika zastudena

  • Dá se batikovat i bez vaření. Kupte si speciální barvy pro batikování zastudena. Přečtěte si důkladně návod, protože postup práce s těmito barvami se liší podle výrobce. Látku můžete vyvázat provázky, prošít nebo jen zmačkat. Smotanou látku celou prolijeme tekutými barvami přímo z lahvičky, dokud barva nevytéká z látky ven. Pak látku zabalíme do igelitového sáčku a ještě důkladně promačkáme. V sáčku by mělo být co nejméně vzduchu. Sáček s látkou necháme ležet cca 8 hodin v klidu (doba opět závisí na výrobci). Poté textil vybalte a důkladně propláchněte studenou vodou.

       

       Savování

​Způsob zdobení textilu, kdy látku nebarvíte, ale naopak odbarvujete savem. Pro savování se hodí tmavá látka. Každá se odbarvuje do jiného odstínu, neplatí, že černé triko se vždy odbarví do světle oranžové. Rozložte si látku na rovný podklad a přikryjte místa, kde chcete zachovat původní barvu. Využít můžete šablonu, kterou si vyrobíte třeba z plastových desek (z papíru by se vám rozmočila), různé listy a rostliny, nebo drobné předměty s jasným obrysem (mince, klíče, knoflíky, krajky …). Do rozprašovače si nařeďte savo perex v poměru 1:1. Důkladně protřepejte a pak lehce přestříkejte látku. Chvilku počkejte, protože savo začne působit až po několika vteřinách. Pokud chcete látku světlejší, opakujte postřik. Ale vždy si počkejte na výsledek. Kdybyste nastříkali na látku hodně sava, mohlo by vám prožrat do látky díru. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, vymáchejte látku ve studené vodě, zamezíte tak samu, aby déle působilo. Obrysy pak po uschnutí můžete dozdobit textilními barvami nebo konturami.

 

Tipy a vychytávky

  • Při malování klasickými tekutými barvami, foukacími fixami nebo spreji můžete využít šablony. Plastové šablony vám vydrží déle a hned se nerozmočí. Existuje neuvěřitelné množství motivů a různých velikostí, výběr je obrovský.
  • K zakrytí míst, kam se nemá dostat barva, skvěle poslouží krepová krycí páska. Jde snadno zase sundat a nezanechává na látce lepidlo.