Domů / Náš blog / Tipy a nápady - návody, jak na to... / FILCOVÁNÍ (plstění) - tvorba
Výrobci
Facebook Facepile
Naše prodejna

Pastelka - psací a výtvarné potřeby
Ječná 524/41, 120 00 Praha 2
Prodejní doba:
Po-Pá: 8 - 19
      
 
 
 
Těšíme se na Vás.

FILCOVÁNÍ (plstění) - tvorba

 

Filcování jehlou je technika,která znamená mechanické zpracování za sucha. Filcování jehlou je vhodné i pro začátečníky. Potřebujeme k tomu pěnovou podložku a filcovací jehlu a můžeme začít. Opakovanými vpichy jehlou do chomáče vyčištěného a vyčesaného vlákna z vlny vznikne pevná hmota. Při zpracování se spojují jednotlivá vlákna a tvoří se tak stabilní textura. Ficlování jehlou má tři základní skupiny:

Vpichování vlny do forem (vánoční vykrajovátka, vykrajovátka na perníčky, různá tvořítka atd.)

Filcování na polystyrenový podklad různých tvarů 

Tvorba dekorativních předmětů (naušnic, přívěsků na klíče či mobil atd.)

 

K filcování pomocí tepla a vlhka dochází působením vlhka, tepla a třením, kdy se rozevřou jemné šupiny na vláknech vlny a proplétají se mezi sebou. Tento proces je posílen i mísením vláken v chomáčku. Mýdlo při této činnosti působí jako zpevňovač a urychlovač. Hotový výtvor je pevný, kompaktní a vlákna zůstávají pevně spojena, ale zároveň je předmět měkký a jemný.

 

Další technikou je Nuno filcování. Nuno japonsky znamená tkanina. Působením vody, tepla a tření se vlákna propojí a rovněž se propojí neoddělitelně s látkou, se kterou je propojit chcete. Vlněná vlákna, která proniknou tkaninou, dostanou stálost, a proto mohou být nanesena i ve velmi tenké vrstvě. K Nuno filcování se používá hedvábí, ale může být nahrazeno i bavlněným nebo lněným plátýnkem s tenkým tkaním.

Na uvedených odkazech najdete několik dobrých nápadů, které by se Vám mohly hodit:

http://www.youtube.com/watch?v=YJbSor2fqe4

http://www.youtube.com/watch?v=77--i0df6Rw

http://www.youtube.com/watch?v=xx5QXwS1LzA

http://www.youtube.com/watch?v=mdic2uwVtUg