Domů / Náš blog / Slovníček pojmů / ORIGAMI - skládání papíru do různých tvarů
Výrobci
Facebook Facepile
Naše prodejna

Pastelka - psací a výtvarné potřeby
Ječná 524/41, 120 00 Praha 2
Prodejní doba:
Po-Pá: 8 - 19
      
 
 
 
Těšíme se na Vás.

ORIGAMI - skládání papíru do různých tvarů

Origami je staré japonské umění skládání papíru. Jeho vznik se řadí přibližně do 9.století. Zprvu se používalo při náboženských obřadech a výzdobě šintoistických svatyní. Původně se origami skládanky dávaly k dárkům pro štěstí. Během staletí se origami vyvýjelo v určitý druh umění a začalo se užívat i jiných kruzích tvorby.

Tato zábava se začala rozšiřovat až v 17.století, největší oblibu však získává ve 19. století, kdy se stala také uznávaným uměním.

Smyslem origami je z listu papíru nebo nějakého podobného materiálu vytvořit smysluplný tvar překládáním a skládáním, a to bez lepidla. Lepidlo se začalo používat až v moderní origami, kde má sloužit k zpevnění a konzevování díla. Původní origami neoužívalo nůžky, nýbrž pouhé trhání papíru. Pak se stříhání a prostříhávaní čtvercového základu a ostatního začalo používat, dokonce úplně první kniha „Senbazuru orikata“ z roku 1797 je založená výhradně na nastřihování a sříhání.

Základních technik je poměrně málo, ale lze tyto techniky kombinovat do různých tvarů. Tímto způsobem se dají tvořit různá zvířátka, kytičky a další motivy.