Domů / Náš blog / Rádce/ poradce / Umělecké pastely
Výrobci
Facebook Facepile
Naše prodejna

Pastelka - psací a výtvarné potřeby
Ječná 524/41, 120 00 Praha 2
Prodejní doba:
Po-Pá: 8 - 19
      
 
 
 
Těšíme se na Vás.

Umělecké pastely

Pastely jsou skvělým výtvarným nástrojem na pomezí kresby a malby. Skvěle se hodí na díla větších rozměrů, protože se s nimi velice rychle vybarvují velké plochy.

Vyrábějí se smícháním suchého pigmentu a malého množství pojiva. Hustá hmota se rozdělí do tvaru tyčinek a nechá se uschnout.

Existují čtyři základní typy pastelů, jen některé se dají vzájemně kombinovat.

 

  • Suché pastely (měkké, prašné, soft)

Někdy se suché pastely označují také jako „křídy“. Obsahují hodně pigmentu a jen nepatrné množství pojiva. Jsou tudíž velmi křehké, ale mají nádherné intenzivní barvy. Tyčinky bývají kulaté nebo hranaté, některé jsou balené do papíru, abyste si neumazali ruce. Dají se dobře roztírat (prstem, zmačkaným ubrouskem, nebo papírovou těrkou), obraz pak působí měkce a snově. Roztíráním se dají barvy navzájem i míchat a můžete si tak vytvořit nekonečně mnoho barevných odstínů. Na závěr je potřeba dílo zafixovat, aby obrázek nešpinil a prášek z podkladu neopadával. Optimální je použít fixativ ve spreji, ale v nejhorším suché pastely slušně zafixuje i lak na vlasy.

 

  • Tvrdé pastely (hard)

Tvrdé pastely nemají tak výrazné barvy jako suché pastely, protože obsahují méně pigmentu a více pojiva. Nedrolí se a méně se lámou. Dají se přirovnat k silným tuhám pastelek. Obvykle bývají hranaté, hranou se pak dají kreslit i jemnější linie. Nožem můžete jednu stranu pastelu seříznout do špičky, zvládnete tak kreslit i drobné detaily. Dají se dobře kombinovat se suchými pastely. Na závěr je dobré práci opět ochránit fixativem.

  • Olejové pastely (oil)

Olejové pastely používají jako pojivo vosk a olej. Díky tomu se nedrolí, nerozmazávají, nepráší a nelámou. Nedají se tím pádem ale vzájemně míchat, můžete jen vrstvit barvy na sebe. Je proto dobré pořídit si rovnou větší sadu. Rozetřít se dají štětcem namočeným v terpentýnu nebo lihu. Nedají se moc kombinovat s ostatními druhy pastelů. Jsou velmi přilnavé, takže se výsledek nemusí ničím fixovat.

  • Pastely v tužce

Pastely v tužce vypadají na první pohled jako dřevěné pastelky. Uvnitř ale není barevná tuha ale tyčinka pastelu. Jsou výborné na detailní práce, velké podkladové plochy je lepší vybarvit suchými nebo tvrdými pastely. Nejčastěji jsou v tužkách prašné pastely, ale občas narazíte i na olejové pastely v tužce. Suché pastely v tužce se dají rozmazávat úplně stejně jako klasické pastely v tyčince, ale není z nich tolik prachu a nepořádku. Ořezávat se dají buď žiletkou, nebo speciálním ořezávátkem, které ořezává do širokého kužele, aby se křehký pastel nelámal.

Tipy a vychytávky

  • Pod suché pastely lze udělat podmalbu akrylovými nebo temperovými barvami, papír tím zhrubne a pastely tak lépe drží.
  • Suchými pastely se dá kreslit i do mokrého.
  • Jako podklad je vhodný papír s hrubším povrchem, na kterém pastel lépe drží. Existují samozřejmě i speciální papíry přímo pro pastely.
  • Při práci s pastely si velmi snadno umažete ruce. Je velmi těžké uhlídat si špinavé prsty, aby se vám neobtiskly na váš obrázek. Mějte proto vedle sebe připravený navlhčený hadr, do které ho si budete ruce během práce utírat.