Domů / Náš blog / Tipy a nápady - návody, jak na to... / Čím obalit sešity a učebnice?
Výrobci
Facebook Facepile
Naše prodejna

Pastelka - psací a výtvarné potřeby
Ječná 524/41, 120 00 Praha 2
Prodejní doba:
Po-Pá: 8 - 19
      
 
 
 
Těšíme se na Vás.

Čím obalit sešity a učebnice?

Na začátku každého školního roku dostanou všichni žáci hromadu knih a sešitů. Sešity se většinou omezují jen na formáty A4 a A5, ale učebnice mají každá naprosto odlišný formát. Jak je obalit? To je noční můra všech zodpovědných rodičů, ale i prodavaček a prodavačů v obchodech s papírenským a kancelářským zbožím.

 

Druhy obalů

Nejběžnějšími obaly jsou klasické igelitové s pevným rozměrem. Jsou dostupné pro formáty sešitů A4, A5 a A6, maximálně pro notový sešit. Kde ale vzít obaly pro atypické formáty učebnic, atlasů a pracovních sešitů?

Naštěstí existují univerzální obaly s nastavitelnou délkou, aby se mohla zabalit sešit i kniha s jakoukoliv tloušťkou. Obal je na pravé straně opatřen lepicím proužkem. Sešit zastrčíte na levé straně klasicky do rohů obalu, zadní pravou obálku prostrčíte zdvojenou vrstvou igelitu jako tunelem. Z lepicího proužku odstraníte ochrannou fólii, přehnete pravou stranu obalu přes kraj obálky a přilepíte ji na igelit, kterým jste obálku prostrčili. Nelepte obal příliš natěsno, nechte kolem obálky vůli cca 1-2 cm, jinak se vám nepodaří obalený sešit zavřít.

  

    K výběru správné velikosti obalu je potřeba změřit výšku sešitu či učebnice, tím získáte první rozměr. Pak máte většinou na výběr kratší obal pro sešity a tenké knihy a delší obaly pro silné učebnice. To už musíte vyzkoušet. Rozměry obalů se udávají v milimetrech a vyrábí se pro výšky učebnic po 5mm krocích.

Další možností, jak zabalit jakýkoliv rozměr, je pomocí igelitové fólie. Obalovací fólie se prodávají v roli a v různých barvách. Chce to trochu zručnosti, kousek izolepy a nůžky, trochu času a máte hotovo.

 

Trocha kreativity neškodí

Starší generace si sama balila učebnice do novin a balicích papírů, obaly různých rozměrů neexistovaly. Trochu zavzpomínejte a udělejte si se svými dětmi „balicí dílnu“. Pokud už vám paměť neslouží, jednoduchý a jasný postup obalování knih do papíru je třeba na webu ábíčka. Nejjednodušší variantou je nakoupit si balicí papíry s různými vzory. Moc hezky vypadají obaly z listů nástěnných kalendářů. Velké fotografie, nebo reprodukce slavných obrazů vypadají naprosto báječně. Kalendáře jsou navíc vyrobené z kvalitního silného křídového papíru, takže obal dlouho vydrží a s trochou opatrnosti je i omyvatelný. Nejoriginálnější obal je ovšem ten ručně malovaný. Kupte si bílý balicí papír, obalte knihu a dejte obal vašim dětem pomalovat. Snadno pak učebnice od sebe rozeznají a budou mít ke knihám i lepší vztah.

Další možností jsou látkové obaly. Zručné švadlenky najdou na internetu plno návodu na šité obaly, ale jednoduchý obal jde vytvořit i podle návodu na papírový obal. Je ale potřeba použít pevnou silnou látku a všechny ohyby látky k sobě přilepit lepidlem na textil, nebo třeba tekutým univerzálním lepidlem Herkules. Nezapomeňte ale při lepení knihu z obalu vyjmout a nechat lepidlo pořádně zatuhnout.

Tak hodně zdaru!

Obrázek zapůjčen z webu sijtesnami.cz