Domů / Náš blog / Tipy a nápady - návody, jak na to... / Kreativní tipy pro práci s modelínou
Výrobci
Facebook Facepile
Naše prodejna

Pastelka - psací a výtvarné potřeby
Ječná 524/41, 120 00 Praha 2
Prodejní doba:
Po-Pá: 8 - 19
      
 
 
 
Těšíme se na Vás.

Kreativní tipy pro práci s modelínou

Co vyrábět z modelíny?

Modelínu leckdo bere jako „hračku“ pro děti, ale je výborným výtvarným médiem i pro dospělé. Rozvíjí jemnou motoriku, pomáhá rozvíjet prostorovou představivost, estetické a barevné cítění. Hnětení, mačkání a tvarování teplé hmoty má uklidňující a antistresové účinky.

Z modelíny ale nemusíte tvarovat jen šneky, panáčky a zvířátka. Dá se s ní dělat i plno dalších věcí. Zde máte pár tipů nejen pro děti.

 

Rytí bílého obrázku do barevného podkladu

Co budete potřebovat:

  • Kus tvrdého kartonu (nejlépe bílého)
  • Různé barvy modelíny
  • Párátko (špejle)

Ustřihněte si kus kartonu jako podklad. Tvar si můžete zvolit jakýkoliv, nejen čtverec nebo obdélník. Vyberte si barvičky modelíny, které budete pro svoji práci používat. Odlomte si kus modelíny a důkladně ji promněte v rukách, aby byla měkká a poddajná. Různé značky modelín jsou jinak tvrdé a pro jejich zahřátí potřebujete různě dlouhou dobu. Na ukazováček si umístěte drobek modelíny a prst „utřete“ do podložky. Modelína se rozetře po povrchu a udělá barevnou šmouhu. Postup opakujte s různými barvami, dokud nemáte povrch kartonu zcela pokrytý modelínou a nikde neprosvítá podklad. Roztírejte opravdu jen minimální množství, při silnější vrstvě se vytváří hrbolatý povrch a obrázek je navíc hodně těžký.

Barvy můžete i vzájemně míchat a vytvořit tak mramorovaný efekt. Stačí rozetřít podkladovou barvu a pak do ní utřít milimetrový drobeček další barvy. Opakovaným roztíráním se barvy více a více míchají a vzniká výraznější žíhání.

Do hotového podkladu pak můžete párátkem vyrýt jednoduchý liniový obrázek. Pro silnější čáry použijte špejli. Pokud uděláte chybu, stačí rýhu opět prstem uhladit a můžete kreslit znovu.

 

Babiččiny talíře

Krásné malované talíře na zdi už má doma asi málokdo, ale mohou být inspirací pro naši výtvarnou činnost.

Co budete potřebovat:

  • Jednorázový papírový talíř
  • Modelína
  • Párátko
  • Fixy

Střed talíře vyplníme tenkou vrstvou modelíny, postup roztírání je popsaný v předešlém návodu. S barvami to příliš nepřehánějte, aby se v příliš strakatém podkladu neztratilo zdobení. Podklad pak nazdobte, z drobných kousků různě barevné modelíny můžete sestavovat složitější motivy. Pravidelné puntíky uděláte velmi snadno tak, že z malého kousku modelíny vytvarujete kuličku, tu pak rozmáčknete na místě, kde má být výsledný puntík. Vznikne tak pravidelné kolečko. Lístky kytičky uděláte tak, že si vytvarujete stejně veliké válečky a ty pak opět jedním stiskem prstu rozmáčknete. Nic nerozmazávejte! Zdobit také můžete tenounkými žížalkami jako provázky, nebo je můžete srolovat do malých šneků. Ty pak opět přitiskněte na podklad. Na samotném papíře ozdoby moc nedrží, ale na vrstvu modelíny přilnou velice snadno, slouží trochu jako lepidlo.

Všechny prvky z modelíny lze ještě dozdobit rytím čar párátkem, nebo rovnoběžnými čarami, které vzniknou obtisknutím párátka naplocho.

Pokrýt modelínou celý talíř by bylo příliš pracné, vroubkované okraje proto můžete ozdobit fixami. Pokud využijete vylisovaných prohlubní, snadno vytvoříte pravidelné zdobení jako od profesionálního malíře porcelánu.

 

Malování modelínou

Z modelíny nemusíte jen modelovat, dá se s ní i krásně malovat.

Co budete potřebovat:

  • Kus tvrdého kartonu
  • Různé barvy modelíny

Jako podklad vám poslouží jakýkoliv kus krabice, klidně z hnědého kartonu, nebo potištěný obal od potravin či třeba elektroniky. Zvolený motiv si předkreslete tužkou. Jednotlivé plochy začněte potírat tenkou vrstvou zvolené barvy. Pokud chcete vytvořit jasnou hranici mezi barvami, pomůže vám tenounký had, kterého přimáčknete na místo hranice a prstem ho ještě rozetřete do plochy stejné barvy, aby had nebyl zřetelně vystouplý nad povrch.

Barvy můžete vzájemně míchat a vytvářet tak nové odstíny. Do ruky si odlomíte kousky barev, které chcete smíchat, a hnětete je tak dlouho, dokud vám nevznikne hrouda jednotného odstínu bez žilkování. K jemnému stínování je lepší barvy míchat rovnou na kartonu, do podkladové barvy rozetřete drobeček tmavšího odstínu a zatírejte do podkladu tak dlouho, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu.

Při malování drobných detailů na popředí je lepší nejdříve zaplnit celou plochu barvou pozadí a teprve na ni pak lepit detaily v další vrstvě, jako jsme zdobili talíře.

 

Všechny uvedené techniky můžete libovolně kombinovat a vytvořit tak krásný obrázek s vystouplými prvky, zdobený rytinami. Fantazii se meze nekladou!