Jak vybrat správný papír pro různé techniky
Existuje velké množství typů papírů, které se liší hlavně způsobem použití. Každý asi ví, jaký papír si koupit třeba k zabalení dárku, nebo do stolní tiskárny, ale jaký papír koupit pro kresbu tužkou, uhlem, akvarelem nebo akrylem? Volba správného papíru je pro umělce velice důležitá a závisí na ní úspěch celého díla. Zkusíme vám trochu poradit.
Vlastnosti papíru
Každý papír má svá specifika. My pomineme mechanické a fyzikální vlastnosti jako je povrchová pevnost, pevnost v tahu, stupeň klížení, obsah popela atd. a podíváme se na vlastnosti, které jsou důležité pro výběr papíru pro různé výtvarné techniky.
- Gramáž
Gramáž neboli plošná hmotnost vyjadřuje, kolik váží 1 m2 daného papíru. Vyjadřuje se v gramech na m2 (g/m2). Samozřejmě silnější papír váží víc, takže vyšší číslo značí silnější papír. Jako papír se označují podklady do 150 g/m2, silnější 150–400 g/m2 už jsou kartony, gramáž nad 400 g/m2 mají lepenky. Obecně platí, že papíry o nižší gramáži jsou vhodné pro suché techniky, pro mokré techniky použijte kartony min. 200 g/m2 (čím je karton silnější, tím méně se při namočení kroutí).
- Rozměr papíru
Nejběžnějšími rozměry papíru jsou formáty řady A a B. Označení písmenem a číslem charakterizuje přesný rozměr v milimetrech podle normy. Největšími formáty jsou A0 a B0, další menší formáty vznikají dělením přechozího formátu na poloviny. Čím je číslo za písmenem větší, tím je formát menší. Nejznámější a nejpoužívanější formáty jsou A4 (velký sešit, papíry do tiskárny) a A5 (malý sešit). Formáty řady B se využívají třeba pro tisk novin a knih, formáty řady C se používají hlavně pro označení velikostí obálek.
Pro umělecké využití se využívají buď běžné A formáty, ale i specifické rozměry a tvary, dlouhé a úzké papíry pro malbu krajinek, kulaté papíry…
- Povrchová struktura
Některé papíry jsou naprosto hladké, jiné jsou „chlupaté“ nebo s různou texturou. Každá výtvarná technika vyžaduje jiný povrch, aby na něm daná média dobře držela.
A jaký papír tedy vybrat pro konkrétní techniky?
- Kresba tužkou nebo pastelkami
Pro kresbu tužkou a pastelkami NEvybírejte papíry příliš hladké nebo dokonce lesklé (tuha by na ně nepřilnula) ani příliš hrubé nebo s výraznou strukturou (barva se nedostane do prohlubní v papíru, v kresbě zůstanou mezery a výsledný obrázek působí roztrhaně a nepečlivě provedený). Optimální papíry pro kresbu sou jemnozrnné, gramáž závisí na tom, co budete kreslit. Na rychlé skicy stačí běžný kancelářský papír o gramáži 80-100 g/m2, na propracovanější díla volte silnější karton. Papír bez obsahu kyselin zaručí vyšší životnost a také časem nežloutne.
- Akvarel
Výběr papíru pro akvarel má obrovský vliv na výsledný vzhled malby. Pro akvarelovou malbu použijte speciální akvarelové papíry, obsahují delší vlákna, která lépe vedou barvu. Čím mokřejší techniku akvarelu provozujete, tím volte vyšší gramáž (min. 250 g/m2).
Struktura papíru se liší podle způsobu výroby:
Za studena lisovaný (CP – cold pressed)
- je nejpoužívanějším a nejuniverzálnějším akvarelovým papírem, vhodným i pro začátečníky. Má jemnou strukturu, pojme hodně vody. Je vhodný jak pro detailní malbu, tak i pro rozsáhlé abstraktní malby.
Za tepla lisovaný (HP – hot pressed)
- má hladký povrch a barva se tolik nešíří do stran, tvoří se ostře ohraničené skvrny. Není vhodný pro techniku malby „mokré do mokrého. Naopak se skvěle hodí pro kombinování akvarelu s tuší nebo perem. Ocení ho spíše pokročilí malíři.
Papír Rouge (R)
- je to papír s neupraveným hrubým povrchem, barva se na něm více roztéká. Skvěle zvládá hodně mokré techniky akvarelu, naopak není vhodný pro kombinaci s liniemi tuší a kaligrafií a pro detailní práci.
Akvarelové papíry se obvykle vyrábí z celulózy a buničiny (méně kvalitní papíry), nebo z bavlny (kvalitnější papíry). Čím více bavlny papír obsahuje, tím je pevnější a odolnější. Skvěle absorbuje vodu, barvy na něm dobře drží a neblednou.
Vždy vybírejte papír bez obsahu kyselin (acid free), kyseliny způsobují blednutí barev, někdy i změnu tónu.
Akvarelové papíry seženete v blocích i po jednotlivých listech. Před začátkem práce je dobré vlhký papír přilepit na pevnou podložku, aby se nekroutil. Tato práce odpadá, pokud si koupíte papír v lepeném bloku. Archy jsou po okrajích slepené do jedné velké „cihly“. Obrázek necháte uschnout a pak opatrně odříznete vrchní papír ostrým nožem nebo skalpelem. A máte připraveno pro malování dalšího obrázku.
Akvarelový papír používejte i při práci s akvarelovými pastelkami a akvarelovými fixami.
- Pastel a uhel
Pastely a uhly vyžadují hrubý a drsný povrch, který dokáže zachytit jemný prášek z uhlu nebo suchých pastelů. Papíry pro pastely mají vyšší gramáž, aby se papír při razantním přitlačení pastelu netrhal. Často se využívají tónované papíry (pro uhel nepříliš tmavé). Práci je po dokončení potřeba ochránit fixativem, aby pastely lépe držely na papíru a nešpinily (neplatí pro olejové pastely).
- Akrylové barvy
Akrylové barvy drží téměř na jakémkoliv porézním povrchu. Nejlépe vyniknou obrazy na plátně. K dispozici jsou klasická plátna vypnutá na dřevěném rámu, nebo šepsované lepenky (plátno je napnuté jen na silném kartonu, jsou tudíž tenké a ušetří vám místo při skladování). K dispozici jsou i bloky s našepsovanými plátěnými archy. Pokud už se rozhodněte malovat na papír pro akryly, vyberte co nejvyšší gramáž, aby se vlhký obrázek nekroutil. K dispozici jsou bloky papírů určené speciálně pro akrylovou malbu.
- Olejomalba
Olejomalba vydrží stovky let, proto je dobré zvolit i odolný podklad. Stejně jako u akrylové malby, nejčastěji umělci sahají po malířských plátnech. Existují ale také speciální bloky silných papírů pro olejomalbu.
- Fixy a popisovače
Pro kresbu fixami, tenkými linery, tuší a dalšími popisovači potřebujete velmi hladký papír, na kterém se nebude kresba rozpíjet a prosakovat skrz papí. Papíry speciálně pro markery nemívají vysokou gramáž (už od 70 g/m2). Některé druhy jsou opatřené nepropustnou vrstvou proti propíjení. Vhodné bývají papíry typu Bristol, které jsou nejen hladké, ale i extra bílé, takže na nich kresba fixami a linery krásně vynikne.
Pokud kresbu markery kombinujete s akvarelem, vybírejte vždy papír pro akvarel.
Nebudeme zapírat, že výběr toho vhodného papíru pro vaši techniku není zrovna jednoduchá věc. Velkým usnadněním bývá to, že výrobci většinou na titulní stránce bloku uvádějí, pro jaké techniky je papír vhodný. To velmi usnadní výběr. A pokud si nejste vůbec jistí, sáhněte pro blok označený jako „Mixed Media“ – je to blok pro kombinované techniky a papír je tedy vhodný pro vícero technik najednou.