Domů / Náš blog / Rádce/ poradce / Druhy štětců
Výrobci
Facebook Facepile
Naše prodejna

Pastelka - psací a výtvarné potřeby
Ječná 524/41, 120 00 Praha 2
Prodejní doba:
Po-Pá: 8 - 19
      
 
 
 
Těšíme se na Vás.

Druhy štětců

Štětec je základní pomůckou každého malíře. Každá výtvarná technika ale vyžaduje štětec s odlišnými vlastnostmi. Jak vybrat ten správný?

Štětce lze třídit podle různých kritérií:

 

  • Přírodní x syntetické

Přírodní štětce se vyrábějí z chlupů zvířat, nejčastěji veverky, sobolů, kuny nebo i velbloudů. Lépe drží vodu než štětce syntetické, proto jsou skvělé pro akvarel. Kulaté přírodní štětce déle drží špičku a celkově mají delší životnost. Minimálně nebo vůbec nepouští chlupy. Nevýhodou je vysoká cena.

Syntetické štětce jsou vyráběné z nylonu nebo polyesteru. Dříve se opotřebují, ale jsou levnější a dostupnější, takže není takový problém sehnat si nový. Narozdíl od přírodních štětců se vyrábějí v mnoha tvarech, nejen ploché nebo kulaté. Technologie výroby se neustále zdokonaluje, takže některé syntetické štětce se svými vlastnostmi vyrovnají i těm přírodním.

Některé štětce kombinují přírodní i umělá vlákna, ale jsou to spíše specialitky.

 

  • Tloušťka štětce

Tloušťka štětce je vyjádřena číslem na rukojeti štětce. Pozor, pokud máte dva štětce stejného tvaru se stejným číslem, neznamená to, že budou stejně široké. Každý výrobce má svoji převodní tabulku, čísla jsou tudíž jen orientační.

Obecně platí, že na velké plochy vybíráme silnější štětce, na detailní práci tenké štětce.

 

  • Tvar štětce

Nejtradičnější dělení štětců podle tvaru je na štětce ploché a kulaté. Existuje ale i mnoho dalších speciálních tvarů na specifické využití.

 

Ploché štětce (Flat)

Ploché štětce se hodí na široké tahy a silné vrstvy barvy. Využívají se spíše pro práci s hustšími barvami a pastami (tempery, akryl, olej, strukturální pasty). Ale široké štětce s jemným vlasem jsou skvělé i pro velké plochy akvarelu. A velmi široké ploché štětce jsou nenahraditelné při závěrečném lakování vašeho díla. Ploché štětce s kratšími štětinami se označují jako Bright, štětiny máte více pod kontrolou (méně se ohýbají) a uděláte s nimi přesnou, jasně ohraničenou čáru (třeba hranu stolu, stěnu domu …). Ploché štětce s hodně dlouhými štětinami se označují jako Stroke a dobře se snimi malují dlouhé silné čáry, protože pojmou více barvy.

 

Kulaté štětce (Round)

Kulaté štětce mívají jemnější vlas a jejich uskupení je optimální k tomu, aby pojmuly co nejvíce vody. Jsou proto vhodné hlavně pro akvarel. Tenké kulaté štětce využijete i při malbě hustšími barvami pro vypracování detailů a tenkých čar. Štětce jsou tvarované buď do špičky (vhodné pro malování detailů, listů, okvětních lístků…), nebo rovně střižené do mopu (k nanášení tenkých vrstev barev na větší plochy – lazurování).

 

Speciální štětce

 

Kočičí jazýček (Filbert)

 Je to v podstatě plochý štětec se zaoblenými hranami. Má naprosto univerzální použití pro všechny techniky malby. Namalované čáry mají jasnou hranici bez střapatých okrajů. Stejný štětec můžete použít pro vybarvení ploch i pro detailnější práci, stačí ho jen otočit a malovat tenčí stranou. Díky kulatým stranám po přítlaku netrčí štětiny do stran a namalujete ostrou čistou čáru.

 

Vějíř (Fan)

 Vějířové štětce se využívají pro vyjádření struktury, pro malbu stromů, keřů, trávy, zvířecí srsti, odlesků na vodě apod.

 

Zkosený štětec (Angled)

 Štětce se šikmo střiženým vlasem se hodí k malbě oblouků a zaoblených hran. Delší štětiny pojmou více barvy, kratší se pod tlakem ruky netřepí do stran, proto s nimi uděláte jasně ohraničenou sytou čáru.

 

Tupovací štětec (Stencil)

Tupovací štětec má krátké tvrdé štětiny uspořádané do silného svazku. Namáčejí se do neředěné barvy a na podklad se nenanášejí tahem ale poklepáváním (tupováním). Využívají se při práci se šablonami, aby barva nezatékala pod okraj šablony.

Speciálním druhem tupovacího štětce je Deerfoot, který má jemnější štětiny a jsou šikmo seříznuté. Používá se k vyjádření efektů srsti, vlasů, listí, trávy apod.

 

Liniový štětec (Liner)

Je to jemný štětec s velmi dlouhým vlasem. Využívá se pro velmi jemné detaily nebo dlouhé tenké linky. Nejlépe funguje v kombinace s tekutými barvami (akvarel, inkoust), hustší barvy po něm nestékají a hromadí se kolem štětin jako hroudy. Dají se použít i pro psaní, označují se proto někdy jako „psáčky“.

 

Vodní štětce

Vodní štětce mají místo rukojeti plnitelný zásobník na vodu. Po jeho stisknutí prsty z něj vytéká voda do štětin a štětec se tudíž nemusí namáčet do vody. Jsou výborné na všechny akvarelové techniky. S jejich využitím už nepotřebujete misky na vodu, nenaděláte nepořádek ani potopu. Vodní štětec si můžete přibalit do penálu s akvarelovými pastelkami nebo fixami a malovat tak kdekoliv, třeba na lavičce v parku nebo v kavárně.

 

Údržba štětců

  • Po každém použití štětce důkladně očistěte.
  • Po použití vodou ředitelných barev stačí štětce propláchnout pod tekoucí vodou, případně použít mýdlo na štětce, které štětiny vyživuje a prodlužuje jejich životnost.
  • Nikdy nemyjte štětce horkou vodou, štětiny jsou lepené lepidlem, které se ve vysokých teplotách může roztavit a štětec se může rozpadnout.
  • Štětce sušte ve vodorovné poloze. Nikdy je nenechávejte svisle štětinami dolů, ohnou se a je těžké znovu je narovnat. Ani sušení svisle štětinami nahoru není optimální, voda stéká na dřevěnou násadu a ta pak uhnívá
  • Štětce sušte volně na vzduchu, vyhněte se silným zdrojům tepla, štětiny by se mohly přesušit a začít se lámat.
  • Zkuste nenamáčet štětec hluboko do barvy až po kovovou objímku. Jakmile barva kolem objímky zatvrdne, štětiny budou trčet do stran a neudrží tvar.
  • Nový štětec před prvním použitím promněte prsty ve sklenici teplé vody. Štětiny bývají fixované arabskou gumou, ta se ve vodě rozpouští a štětec změkne.

 

Štětce pro akvarel

Pro akvarel potřebujete štětec, který pojme hodně vody a dokáže ji postupně uvolňovat. Určitě jde o štětce s jemným vlasem, ne s tvrdými štětinami. Dříve tyto požadavky splňovaly přírodní štětce ze zvířecí srsti, ale dnes už se jim bez problémů vyrovnají i syntetické imitace.

Pro začátek vám bude stačit pár kulatých štětců do špičky různé síly (na detailní malbu) a jeden lazurovací široký štětec na velké plochy a pozadí (buď jemný široký plochý štětec, nebo silný kulatý štětec s rovně zastřiženým vlasem bez špičky – mop).

 

Štětce pro akryl

Akrylová barva má hustší konzistenci, proto je potřeba pevnější a tvrdší štětec. Pro nanášení silných tahů a barvy na pozadí jsou vhodné ploché štětce. Nemusíte mít všechny šířky, co existují, stačí vám jeden opravdu silný na podmalbu a velké plochy a 2-3 užší štětce pro běžnou malbu. K provedení drobných detailů je dobré mít jeden tenký kulatý štětec.

Po práci je třeba štětce dobře vymýt pod tekoucí vodou, jakmile barva na štětci zaschne, štětec ztvrdne, štětiny se slepí a štětec můžete vyhodit.

 

Štětce pro olejomalbu

Olejové barvy jsou opravdu husté a těžké. Hodí se pro ně stejné štětce jako pro akrylové barvy, štětce, které jsou silné a odolné, přitom ale poddajné. Pro nanášení neředěných olejových barev jsou lepší různě široké ploché štětce se silnými štětinami, pro techniku lazurování (nanášení vícero tenkých vrstev přes sebe) volte jemnější kulatý štětec.

Dříve se pro práci s olejem používaly pouze přírodní štětce, u syntetických hrozilo poškození chemickou reakcí s terpentýnem a dalšími ředidly. Současné syntetické štětce ale už jsou natolik kvalitní, že by na média neměly reagovat.

Štětce na olejomalbu vyžadují velice dobrou péči. Po práci nejdřív ze štětce důkladně setřete zbytky olejové barvy hadrem, pak štětiny propláchněte v terpentýnu, pak je ještě vymyjte mýdlem na štětce a teplou vodou. Znovu je důkladně opláchněte a dejte na vzduchu uschnout.